Potrzeby żywieniowe u psa a jego wiek

Potrzeby żywieniowe psów na różnych etapach życia są odmienne. Dlatego właśnie, jako świadomy i odpowiedzialny opiekun, musisz wiedzieć, jakiej diety wymaga szczeniak, jakiej pies dorosły, a jakiej pies starszy. Musisz również dowidzieć się, kiedy nadchodzi czas na zmianę karmy i jak wprowadzić nowe pożywienie. Poznaj najważniejsze fakty!

Dieta szczeniąt

W pierwszych tygodniach swojego życia szczeniaki są karmione przez matkę, ponieważ nie mogą jeszcze przyjmować stałego pokarmu. Czas na jego wprowadzanie następuje około 6.-8. tygodnia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest podawanie maluchom wysokiej jakości karmy mokrej, takiej jak np. karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™. Możesz początkowo serwować szczeniętom także karmę suchą, ale dobrze rozmoczoną w wodzie. Dzienną dawkę pokarmu podziel na kilka mniejszych porcji. Z uwagi na to, że organizm szczenięcia bardzo szybko się rozwija, potrzebuje o wiele więcej energii i składników odżywczych niż organizm dorosłego psa. Dlatego zawsze wybieraj pokarm przeznaczony dla szczeniąt, który jest wysokoenergetyczny, bogaty w białko, witaminy i minerały. Pamiętaj także, że szczenię rasy olbrzymiej będzie wymagało innej diety niż szczenię rasy miniaturowej, ze względu na inne tempo wzrostu.

Dieta psów dorosłych

Pokarm dla dorosłego psa różni się od karmy dla szczeniąt przede wszystkim tym, że ma mniejszą zawartość białka i odznacza się umiarkowaną gęstością kaloryczną. Dorosły czworonóg, którego wzrost i rozwój dobiegł końca, nie potrzebuje już tych składników tak bardzo jak rozwijający się maluch. Karmę dla psów dorosłych należy odpowiednio dobrać nie tylko do wagi czworonoga, ale także do jego stylu życia i ewentualnych dolegliwości. Powinna być ona wysokiej jakości, wolna od sztucznych barwników, dodatków smakowych i konserwantów.

Zobacz  Szare koty – niezwykłe piękno w kocim świecie

Dieta psów starszych

Psy starsze wymagają jeszcze innej diety niż szczeniaki i psy dorosłe. Karma dla staruszka musi cechować się m.in. lekkostrawnością, obniżoną zawartością fosforu, sodu i tłuszczu. Dobrej jakości karmy dla psów w wieku geriatrycznym odznaczają się dużą smakowitością. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ starsze psy często mają osłabiony smak i węch, przez co tracą apetyt.

Jak wprowadzić nową karmę?

Zmianę karmy należy przeprowadzić stopniowo. W pierwszych dniach dotychczasowe pożywienie powinno stanowić nie mniej niż 75% posiłku, a nowy pokarm zaledwie 25%. Obserwuj, jak pupil reaguje. Jeśli zmiana przebiega bez przeszkód (pies nie wykazuje niechęci, zaburzeń jelitowych etc.), w kolejnych dniach powoli zwiększaj udział nowej karmy, aż około 14. dnia otrzyma 100% nowego pożywienia.

Podsumowanie

Pies na różnych etapach swojego życia potrzebuje odmiennej diety. Obserwuj swojego pupila i wykonuj profilaktyczne badania, aby nie przeoczyć ważnego momentu, w którym nastąpi konieczność zmiany karmy na tę lepiej dopasowaną do wieku i potrzeb podopiecznego.

Materiał promocyjny

Równie ciekaw
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *