Jak dobrze odżywiać kota?

Jak dobrze odżywiać kota?

Jeśli niedawno adoptowałeś kota, jednym z pierwszych zmartwień jest to, jak go karmić. Może to być przytłaczające, a wiedza na temat tego, czym karmić kota, może wydawać się trudna. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które sprawią, że zmiana ta przebiegnie nieco łagodniej:

Karma w puszkach

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu przestawienia kota na nową dietę, możesz spróbować karmić go karmą z puszki. Niektóre koty nie chcą próbować jedzenia z puszki, ale większość z nich w końcu je zaakceptuje. Kluczem do tego jest cierpliwość i metodyczne wprowadzanie nowego rodzaju pożywienia do diety Twojego kociego przyjaciela. Jeśli uda Ci się wypracować dla kota rutynę, będzie chętniej próbował karmy z puszki podczas posiłków.

Ludzkie jedzenie dla niemowląt

Jeśli masz wybrednego kota, możesz się zastanawiać, jak prawidłowo karmić go ludzkim jedzeniem dla niemowląt. W końcu Twój kot ma dopiero 19 lat, więc jest mało prawdopodobne, aby zauważył zmianę w swojej diecie! Możesz zacząć od zmielenia suchej karmy kota na drobny proszek i dodawania go stopniowo do pokarmu dla niemowląt. Nie martw się – Twój kot nie będzie nawet wiedział, że to jest to!

Surowe jedzenie
Przejście na dietę opartą na surowej karmie dla kota powinno odbywać się stopniowo. Zacznij od podawania kotu 1/8 jego dziennego posiłku w postaci surowej. Stopniowo zwiększaj tę ilość do dwóch porcji w ciągu dnia. Ilość surowej karmy podawanej kotu zależy od stanu zdrowia zwierzęcia i jego szczególnych problemów trawiennych. Możesz również dodać do karmy dodatek smakowy. Kiedy Twój kot przyzwyczai się już do jedzenia surowej karmy, możesz zacząć podawać mu coraz większe ilości surowej karmy, aż do całkowitego jej zjedzenia.

Dodatki do świeżej karmy

Jednym z pierwszych kroków w żywieniu kota dietą surową jest wprowadzenie dodatków w postaci świeżej karmy. Są to małe kawałki mięsa i ryb, które możesz dodawać do ich posiłków. Koty nie są tak towarzyskie jak psy, dlatego ukrywanie kawałków karmy w ich miskach jest doskonałym urozmaiceniem posiłku. Czynność ta może poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie psychiczne kota. Do tego celu można wykorzystać karmę liofilizowaną i kawałki kurczaka. Dodawanie dodatków w postaci świeżej karmy to świetny sposób na urozmaicenie posiłku kota.

Zobacz  Jak wyczyścić zęby u psa?

Dieta wysokobiałkowa

Ważne jest, aby zapewnić swojemu kociemu przyjacielowi zbilansowaną dietę wysokiej jakości. Twój koci przyjaciel może dobrze się rozwijać na diecie o umiarkowanie wysokiej zawartości białka, ale nie musi być ona zbyt wysokobiałkowa. W rzeczywistości, większość kotów potrzebuje jedynie około 2 gramów białka na funt masy ciała, a nadmiar białka rzadko jest szkodliwy. W rzeczywistości, każda ilość powyżej tej wartości pomoże Twojemu kotu zachować zdrowie, ponieważ nadmiar białka jest eliminowany z moczem. Niektóre koty są jednak bardziej wrażliwe na białko niż inne i mogą wymagać wyższej zawartości białka.

Dieta niskowęglowodanowa

W przypadku kota chorego na cukrzycę, dieta o niskiej zawartości węglowodanów jest najskuteczniejszym sposobem leczenia tej choroby. W przeciwieństwie do psów, u kotów może dojść do remisji choroby i nie wymagają one już wstrzykiwania insuliny. Jeśli jednak choroba nie zostanie odpowiednio wcześnie wyleczona, może doprowadzić do zagrażającego życiu ostrego epizodu hipoglikemii. Objawy tego stanu obejmują utratę kontroli nad pęcherzem, depresję, zawroty głowy, wymioty, a nawet drgawki. Jeśli u Twojego kota wystąpi ten stan, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii! Utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi jest bardzo ważne dla zdrowia Twojego zwierzęcia.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts