Szczepienie psa na wścieklizne- jak często?

Szczepienie psa na wścieklizne- jak często?

Przed zaszczepieniem psa należy zastanowić się nad rodzajem szczepienia, które jest zalecane dla danego zwierzęcia. W niektórych przypadkach szczepienie może powodować lekką wysypkę i bolesność. U niektórych psów w miejscu szczepienia może pojawić się guzek, jeśli szczepionka zawiera adiuwant, który został zabity. Jeśli zauważysz jakiekolwiek grudki lub inne objawy nadwrażliwości, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Poważne reakcje nadwrażliwości mogą pojawić się w ciągu kilku minut lub mogą trwać kilka godzin. Mogą one powodować u psa wymioty, oddawanie moczu, kaszel i/lub trudności w oddychaniu.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z seteryirlandzkie.pl

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie

Jeśli jesteś właścicielem psa, masz prawny obowiązek zaszczepienia go przeciwko wściekliźnie. W większości stanów szczenięta powinny być szczepione w wieku 12 tygodni. W przypadku dorosłych psów szczepienia przeciwko wściekliźnie powinny być wykonywane co trzy lata. Podczas pierwszej wizyty u weterynarza zapytaj swojego lekarza weterynarii o harmonogram szczepień dla Twojego psa. Szczepionki przeciwko wściekliźnie powinny być podawane zgodnie z harmonogramem, ale istnieją wyjątki.

Istnieją dwa rodzaje szczepionek dla psów: podstawowe i dodatkowe. Szczepionka podstawowa chroni przed wścieklizną i nosówką. Szczepionki inne niż podstawowe chronią przed grypą psów, bordetellą (kaszlem kenelowym), parainfluenzą i leptospirozą. Szczepionki inne niż podstawowe są bezpieczniejsze, ale mogą powodować pewne skutki uboczne. W miejscu szczepienia może pojawić się twardy guzek. Te działania niepożądane ustępują w ciągu kilku dni. U niektórych psów po podaniu szczepionki może wystąpić biegunka lub ślinotok. Szczepionki nie są warte takiego ryzyka.

Harmonogram szczepień przeciwko wściekliźnie można ustalić pytając lekarza weterynarii. Szczepienia przypominające wymagane są co trzy lata. Szczepienia przeciwko wściekliźnie mogą trwać rok lub dłużej, w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Jeśli pozostawiasz psa w ośrodku opieki dziennej lub w pensjonacie, zaleca się szczepienie psa co sześć miesięcy. Szczepienia przeciwko wściekliźnie należą do szczepień podstawowych i powinny być wykonywane przez lekarza weterynarii, jeżeli planujesz zabrać psa na wakacje lub pozostawić go na dłuższy okres czasu.

Zobacz  Jak chronić psa przed kleszczami?

Szczepienie to jest niezbędne dla wszystkich psów i kotów, a także fretek. Szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla psów i kotów powyżej trzeciego miesiąca życia. Koty i fretki muszą być szczepione w regularnych odstępach czasu. Koty i psy, które nie zostały zaszczepione przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia, muszą zostać zaszczepione w ciągu 30 dni od daty zakupu. Oprócz szczepień przeciwko wściekliźnie, psy muszą być zaszczepione przeciwko chorobom kotów i fretek.

Na wirusa CDV nie ma lekarstwa. Jeśli pies zachoruje na CDV, będzie potrzebował dawki przypominającej rok po pierwszym szczepieniu. Szczenięta otrzymują trzy dawki szczepionki w wieku od 6 do 16 tygodni. Dorosłe psy wymagają szczepień przypominających co trzy lata. Szczepienia przypominające są konieczne zarówno w przypadku CAV-1, jak i CAV-2. Pierwsza z nich chroni wątrobę. Drugi atakuje centralny układ nerwowy. W 10-30% przypadków jest śmiertelna.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts