Jak chronić psa przed kleszczami?

Dodatkowa ochrona psa ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się kleszczy. Chociaż chemiczne środki zapobiegawcze działają dobrze, muszą być podawane regularnie. Specjalna sierść lub ubranie dla psów może zapewnić dodatkową ochronę i spokój ducha. Jednak chemiczne środki zapobiegawcze nie są niezawodne i zawsze należy sprawdzać, czy pies nie ma kleszczy przed pozostawieniem go bez opieki.

Leczenie

Kleszcze są powszechne w cieplejszych miesiącach, kiedy pojawia się więcej gatunków egzotycznych. Mimo że kleszcze nie stanowią zagrożenia dla ludzi, są szkodliwe dla psów i mogą powodować choroby. Mogą wywoływać reakcje alergiczne i infekcje w miejscu ukąszenia. Kleszcze mogą również powodować anemię, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe usuwanie. Aby dowiedzieć się więcej na temat kleszczy, przeczytaj artykuł Centers for Disease Control and Prevention.

Kleszcze są przyciągane przez ciepło, wilgoć i wibracje pochodzące z ciała psa. Po przyczepieniu potrzebują 24 godzin, aby zacząć żerować. Produkty zapobiegające kleszczom zawierają składniki, które paraliżują kleszcze, atakując ich układ nerwowy. Dzięki temu są one mniej skłonne do ugryzienia psa. Jeśli obawiasz się kleszczy, istnieje wiele sposobów ochrony psa. Wypróbuj środek owadobójczy stosowany miejscowo. Produkty te są łatwe do zastosowania i działają przez wiele miesięcy. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu rąk po zastosowaniu preparatu zapobiegającego kleszczom.

Zidentyfikuj kleszcza. Nie jest konieczne smarowanie ciała kleszcza lakierem do paznokci lub wazeliną, ale upewnij się, że go nie dotykasz. Jeśli kleszcz jest wbity w skórę, należy użyć czystej, cienkiej pęsety, aby go usunąć. Nigdy nie próbuj wyciągać go samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do zapalenia lub wtórnego zakażenia. Następnie można oczyścić to miejsce alkoholem lub usunąć kleszcza pęsetą.

Środki ostrożności

Podejmowanie działań zapobiegawczych przeciwko kleszczom jest bardzo ważne dla Ciebie i Twojego psa. Aby uchronić psa przed kleszczami, regularnie sprawdzaj sierść psa w poszukiwaniu śladów kleszczy. Powinieneś obejrzeć łapy, nogi, pysk, odbyt i ogon psa w poszukiwaniu uniesionych guzków lub czarnych albo brązowych owadów. Jeśli takie znajdziesz, natychmiast je usuń. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest zarażony, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w celu zbadania kleszczy.

Zobacz  Kot ma trudności ze skakaniem - co zrobić?

Chociaż możesz stosować środki zapobiegawcze, aby chronić psa przed kleszczami, powinieneś uważać na środki chemiczne. Wiele z tych produktów zawiera pestycydy, które mogą powodować efekty uboczne, takie jak nudności, wymioty i ogólne złe samopoczucie. Kleszcze przenoszą choroby również na ludzi, dlatego należy unikać kontaktu z tymi chemikaliami. Należy również unikać kąpania sierści psa po zabawie na podwórku.

Jeśli planujesz zabrać psa na wycieczkę, pamiętaj o tym, aby teren wokół domu i obszary zalesione były czyste. Jeśli masz podwórko z ogrodzeniem lub murkiem ogrodowym, upewnij się, że pies pozostaje w odległości co najmniej trzech stóp od tych konstrukcji. Kleszcze uwielbiają przebywać wzdłuż murków ogrodowych, ogrodzeń i na skraju lasu. Pamiętaj, aby po powrocie do domu dokładnie obejrzeć sierść swojego psa.

Spray na kleszcze

Spreje na kleszcze to popularne leki miejscowe, które zabijają kleszcze w momencie kontaktu. Chociaż mogą być skuteczne w zabijaniu istniejących kleszczy, nie są zbyt skuteczne w ochronie psa przed przyszłymi inwazjami. Dobrym wyborem jest szampon leczniczy dla psów, ale jest on pracochłonny i musisz go stosować co dwa tygodnie. Ponadto, lek działa tylko na kleszcze znajdujące się na ciele psa, a nie na inne zwierzęta przebywające w pobliżu.

Zanim zabierzesz psa na wycieczkę, sprawdź, czy w otoczeniu nie ma kleszczy. Unikaj gęstej roślinności i długich traw. Jeśli pies zbiegnie ze szlaku, sprawdź go dokładnie i spryskaj środkiem odstraszającym kleszcze. Kleszcze nie żyją na otwartych przestrzeniach, lecz wolą miejsca zacienione, z rozkładającymi się liśćmi i roślinami ozdobnymi. ASPCA zaleca właścicielom stosowanie środków odstraszających kleszcze latem, a jesienią – sprayów na kleszcze.

Jeśli masz psa, który spędza czas na zewnątrz, kleszcze mogą stanowić ogromny problem. Nawet psy przebywające w pomieszczeniach mogą być żywicielami tych dokuczliwych pasożytów. Kleszcze są nie tylko uciążliwe dla Twojego psa, ale mogą również powodować groźne choroby. Zapobieganie kleszczom zaczyna się od czujności i obejmuje ochronę przez cały rok. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu psa jest zapobieganie przedostawaniu się kleszczy do domu.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts