Kot wychodzący na co uważać?

kot wychodzący- na co uważać?

Koty wychodzące na zewnątrz mogą być narażone na wiele chorób, w tym wściekliznę. Poniżej wymieniono najważniejsze choroby, na które może zachorować Twój kot wychodzący na zewnątrz. Niesterylizowane samce i samice są szczególnie podatne na wściekliznę. Oprócz ryzyka zarażenia się tą chorobą, koty przebywające na zewnątrz mogą również spotkać różne zwierzęta. Poniżej wymieniono najczęstsze choroby, z którymi może zetknąć się Twój kot przebywający na zewnątrz:

Niesterylizowane samice

Kotki są bardziej czułe niż samce, a socjalizacja jest kluczem do zapewnienia Twojemu pupilowi kochającego towarzystwa. Kotki mogą przechodzić ruję kilka razy w ciągu roku, a ich życie towarzyskie koncentruje się wokół rodzenia kociąt. Z drugiej strony, kocury mogą być bardziej agresywne i skłonne do spryskiwania się w celu zaznaczenia swojego terytorium. Chociaż kotki mogą być bardziej posłuszne, bardzo ważne jest wczesne uspołecznienie zwierzęcia, aby uniknąć tych negatywnych skutków.

Kotki mogą być bardzo czułe, ale niekastrowane samice mogą być równie czułe. Kotki mogą być czułe, zwłaszcza jeśli zostały wykastrowane, ale jeśli planujesz zostawiać je na dłuższy czas, kotka może być lepszym wyborem. Niekastrowane kotki są również bardziej skłonne do pozostania w domu i czekania na powrót nowego właściciela. Niezależnie jednak od tego, czy chcesz zostawić kota w spokoju, czy nie, posiadanie w pobliżu kotów obu płci przynosi wiele korzyści.

Kastracja kotki może zapobiec niechcianej ciąży, która może być niebezpieczna dla dobrostanu kota. Pomimo swoich zalet, kastracja kotki może być bardzo czasochłonna. Z tego powodu wiele osób rezygnuje z posiadania niekastrowanego zwierzęcia. Jednak kastracja kotki uchroni Twoje ukochane zwierzę przed staniem się statystyką – każdego roku w schroniskach z powodu nadpopulacji poddaje się eutanazji aż trzy miliony kotów.

Zobacz  Zaćma u psa- jak leczyć?

Niekastrowane samce

Niekastrowane kocury często wychodzą na zewnątrz, aby znaleźć partnera. Podczas gdy niektóre koty po prostu wędrują po okolicy w poszukiwaniu kotki w rui, inne mogą nawet przemierzyć wiele kilometrów w poszukiwaniu partnera. Oto najczęstsze powody, dla których niekastrowane kocury wychodzą na zewnątrz. Oto kilka sposobów, aby temu zapobiec. Niekastrowane kocury mogą również czuć się zagrożone przez kotki w rui. Jeśli zauważysz, że Twój kot wychodzi na zewnątrz, aby się rozejrzeć, rozważ jego kastrację.

Kastrowanie kocurów jest ważne dla zapobiegania przeludnieniu populacji kotów, ponieważ są one mniej skłonne do popełniania kocich przestępstw. Niekastrowane kocury mają również wyostrzony zmysł węchu i mogą poszukiwać potencjalnych partnerów w sąsiedztwie. Kiedy niekastrowane kocury wychodzą na zewnątrz, mogą być bardziej agresywne w stosunku do innych samców, a nawet podejmować próby walki z innymi kotami. Ponadto, niekastrowane kocury mogą zapuszczać się na terytorium innego kota, co może skutkować niechcianym miotem.

Niesfiksowane kocury mogą również sprawiać problemy w domu. Niekastrowane kocury mogą wałęsać się po dużych obszarach i opryskiwać inne koty swoim ostrym moczem. Koty te mogą walczyć, roznosząc wirusy FeLV i FIV. Koty te mogą również odnosić obrażenia w wypadkach drogowych i bójkach. Jeśli nie zachowasz ostrożności, Twój kot może wylądować na tylnym siedzeniu zaparkowanego samochodu. Nie wykastrowane kocury mogą również rozpylać w domu.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts