Kot traci sierść – co zrobić?

kot traci sierść - co robić?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zasięgnięcie porady lekarza weterynarii, jeśli Twój kot traci sierść szybko i bez ostrzeżenia. Choć nagłą utratą sierści powinien zająć się lekarz weterynarii, można pomóc kotu w trakcie cyklu linienia poprzez dokładną kąpiel, zmianę diety na naturalną i stosowanie olejków miejscowych. Olejki stosowane miejscowo nie są tak skuteczne w utrzymaniu zdrowej sierści, jak olejki przyjmowane doustnie.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym zwierzdobry.pl

Alergie są najważniejszą przyczyną wypadania włosów u kotów

Poza czynnikami środowiskowymi i żywieniowymi, do innych częstych przyczyn wypadania włosów u kotów należą pchły. Ślina pcheł wywołuje reakcję immunologiczną organizmu i powoduje pojawienie się łysych plam na skórze, ogonie i dolnej części grzbietu kota. Łyse plamy mogą być małe lub duże, w zależności od ich nasilenia i umiejscowienia. Lekarz weterynarii może zalecić schemat leczenia, który usunie pierwotną przyczynę problemu.

Alergie pokarmowe u kotów są wywoływane przez różne substancje. Najczęściej reakcje alergiczne wywoływane są przez białka zwierzęce. Innymi przyczynami są substancje drażniące, takie jak pyłki lub konserwanty stosowane w produkcji karm dla zwierząt. Objawy reakcji alergicznych mogą obejmować swędzenie, utratę sierści, zaczerwienienie lub żucie łap. Reakcje alergiczne u kotów mogą być dość poważne, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Nadmierna pielęgnacja

W stresujących momentach kot może zacząć nadmiernie się pielęgnować, próbując się uspokoić. Może to być spowodowane stresem lub nudą, ale możesz spróbować pomóc mu uporać się z tym stresem, oferując mu kocie drzewko lub zabawki interaktywne. Spray lub dyfuzor z kocimi feromonami również może pomóc mu się zrelaksować. Często nadmierne szczotkowanie może być objawem innego problemu, na przykład alergii pokarmowej.

Możesz także sprawdzić stan skóry kota. Jeśli kota swędzi, może to oznaczać infekcję grzybiczą lub reakcję alergiczną. Niektóre z tych schorzeń mogą powodować nadmierne lizanie i drapanie się kota, co pogarsza problem. Inne choroby mogą powodować utratę włosów przez kota, na przykład pasożyty. Jeśli Twój kot ma alergię, ślina pcheł może powodować wysypkę i inne nieprzyjemne objawy. Ponadto, Twój kot może być zestresowany i nadmiernie się myć, wybierając łatwiej dostępne miejsca. Weterynarze nazywają takie zachowanie „łysieniem psychogennym”.

Stres

Twój kot może zacząć tracić sierść, gdy jest zestresowany. Mięśnie arrector pili, związane z mieszkami włosowymi, mogą być nadmiernie eksploatowane, gdy kot jest zestresowany. Powoduje to wyłamywanie się włosów telogenowych, ponieważ nie są one pewnie połączone z mieszkami włosowymi. Stres może również powodować nadmierną pielęgnację kota, który próbuje w ten sposób złagodzić dyskomfort. Jeśli zauważysz nadmierne wydzielanie się sierści, problem może być poważniejszy.

Zobacz  Kot ma trudności ze skakaniem - co zrobić?

Koty są znane z nawykowego linienia, które jest normalną reakcją na stres. Nadmierna pielęgnacja, zwana wypieraniem, jest jedną z przyczyn nadmiernego linienia. Jest to próba zredukowania przez kota stresu lub odparcia agresji. W sytuacjach stresowych kot może nagle zacząć nadmiernie się czesać. Może to być oznaką ukrytego problemu zdrowotnego, takiego jak infekcja lub choroba nerek.

Problemy z tarczycą

Choroby tarczycy u kotów powodują powstawanie łysych plam na ciele i matowego futra. Schorzenie to znane jest również jako nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Inne objawy to zwiększone pragnienie, nadmierny apetyt i wzmożona wokalizacja. W rzadkich przypadkach kot może zostać poddany zabiegowi chirurgicznemu w celu leczenia tego problemu. Badania krwi mogą pomóc w potwierdzeniu choroby i przepisaniu odpowiednich leków. Problemy z tarczycą u kotów mogą również powodować utratę wagi i nieprawidłowe oddawanie moczu.

Lekarz weterynarii może podejrzewać, że kot cierpi na nadczynność lub niedoczynność tarczycy, wyczuwając powiększony gruczoł tarczowy na szyi. Po postawieniu diagnozy, lekarz weterynarii może przepisać lek, który obniży poziom hormonów tarczycy. Leczenie nadczynności tarczycy u kotów może obejmować leki doustne, zabieg chirurgiczny lub terapię jodem radioaktywnym. Czasami koty tracą sierść z powodu uwarunkowań dziedzicznych, która powraca w ciągu kilku tygodni.

Kontaktowe zapalenie skóry

Jeśli Twój kot traci sierść od jakiegoś czasu, może to być oznaką choroby skóry lub alergii. Objawy takich chorób są często podobne do łysych plam u ludzi. Mogą być wywołane przez alergie pokarmowe, cząsteczki unoszące się w powietrzu, a nawet pchły. Lekarz weterynarii może również wykonać badania krwi, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne. W niektórych przypadkach konieczna może być nawet wizyta u dermatologa.

Twój kot może cierpieć na grzybicę, infekcję grzybiczą atakującą trzon włosa. Leczenie grzybicy może obejmować leki doustne lub krople. Niektórzy lekarze weterynarii zalecają golenie zakażonych kotów w celu zapewnienia lepszej kontroli. Po zakończeniu leczenia włosy kota odrastają. Proces ten może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Kiedy jednak kotu odrosną włosy, ważne jest, aby jak najszybciej zająć się tym problemem.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts