Jak dbać o zęby kota?

Jak dbać o zęby kota?

Po pierwsze, należy nauczyć się, jak czyścić zęby kota. Używaj nietoksycznej pasty do zębów i zacznij od szczotkowania jednego zęba. Stopniowo wydłużaj czas poświęcany na czyszczenie każdego zęba i zwiększaj liczbę zębów. W końcu uzyskasz dobrze wyszczotkowanego kota, który chętnie będzie się z Tobą bawił i pozwoli Ci myć zęby, kiedy będzie spał. Weterynaryjne czyszczenie zębów może zapobiegać chorobom przyzębia.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z strefa-karmy.pl

Szczotkowanie zębów podczas snu kota

Jeśli Twój kot nie lubi być dotykany lub ma trudności z obudzeniem się, możesz spróbować szczotkować zęby, kiedy kot śpi. Najpierw należy przytrzymać głowę kota, a następnie nałożyć pastę do zębów na wacik. Delikatnie szczotkuj zęby kota okrężnymi ruchami, zaczynając od tyłu i posuwając się do przodu, aż dotrzesz do długich kłów. Pomocne może być przytrzymanie przez kogoś przednich łap kota i owinięcie ich kocem, aby zapobiec wbiciu sobie drzazgi przez szczoteczkę.

Mała szczoteczka do zębów na palec może zmieścić się na czubku palca. Niektóre koty wolą szczotkę palcową, ponieważ daje im ona większą kontrolę. Aby zaznajomić kota z tym procesem, Herman zaleca, aby zaczynać wcześnie i stopniowo. Zapoznaj kota z pastą do zębów, pozwalając mu powąchać Twój palec lub małe naczynie z pastą. Następnie pozwól kotu polizać szczoteczkę i pastę do zębów. Następnie wyszczotkuj zewnętrzną stronę policzków i warg kota.

Nietoksyczne pasty do zębów

Wybierając nietoksyczną pastę do zębów dla swojego kota, szukaj takiej, która nie zawiera środków pieniących. Chociaż niektóre składniki mogą wydawać się dziwne, takie jak laurylosiarczan sodu lub triklosan, w rzeczywistości są one nieszkodliwe dla zębów kota. Zamiast tego szukaj składników takich jak enzymy. Enzymy to białka lub związki naturalne, które pobudzają reakcję chemiczną. Substancje te pomagają czyścić i pielęgnować zęby kota, zapobiegając jednocześnie odkładaniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Niektóre pasty do zębów są delikatne i odpowiednie dla wrażliwych zębów kota, należy jednak unikać tych, które zawierają składniki enzymatyczne lub antybakteryjne. Jeśli chcesz kupić pastę do zębów dla kota bez składników enzymatycznych, pamiętaj, aby znaleźć pastę przeznaczoną specjalnie dla kotów. Możesz również wybrać pasty o smaku przeznaczonym dla Twojego kociego przyjaciela, co sprawi, że Twój kot będzie zainteresowany szczotkowaniem zębów.

Codzienne szczotkowanie zębów kota

Jeśli Twój kot niechętnie współpracuje przy szczotkowaniu zębów, spróbuj nagrodzić go smakołykiem lub przytuleniem, jeśli Ci na to pozwoli. Zacznij od małych czynności i stopniowo zwiększaj ilość czasu, jaką poświęcasz na szczotkowanie. Staraj się stosować umiarkowany nacisk i zwracaj szczególną uwagę na linię dziąseł, gdzie zwykle gromadzą się bakterie. Na koniec, pamiętaj, aby sesja szczotkowania była zabawą zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego kota. Jeśli Twój kot wydaje się zestresowany lub niespokojny, zrób przerwę i powtórz procedurę.

Zobacz  Jak chronić koty przed kleszczami?

Rozpocznij szczotkowanie zębów kota, delikatnie pocierając palcem zewnętrzną część jego jamy ustnej. Zacznij od zewnętrznych krawędzi zębów policzkowych, gdzie kot może Cię ugryźć. Używaj specjalnej pasty do zębów dla zwierząt, aby mieć pewność, że kot jej nie połknie, ponieważ ludzka pasta jest dla kotów bardzo toksyczna. Upewnij się, że używana przez Ciebie pasta do zębów jest enzymatyczna, a pieczęć zatwierdzenia przez Veterinary Oral Health Council pomoże Ci zacząć.

Weterynaryjne czyszczenie zębów zapobiega chorobom przyzębia

Regularne czyszczenie zębów u weterynarza pomaga kotom w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Profesjonalne czyszczenie zębów jest doskonałym sposobem na odwrócenie postępu chorób przyzębia i zapalenia dziąseł. Rutynowe czyszczenie może być wykonywane w domu i zapobiega dalszym uszkodzeniom zębów i dziąseł. Weterynaryjne czyszczenie zębów jest szybkie i łatwe i może być wykonywane w ramach corocznych badań kontrolnych Twojego zwierzęcia.

Profesjonalna opieka stomatologiczna jest ważnym elementem prawidłowej higieny jamy ustnej. Lekarz weterynarii może określić, czy konieczna jest profesjonalna opieka stomatologiczna w zależności od wieku i rasy Twojego zwierzęcia. Wiele małych ras będzie wymagało wielokrotnego czyszczenia zębów w ciągu całego życia. Dokładne badanie jamy ustnej z sondowaniem zębów powinno być częścią każdego rutynowego czyszczenia. Twój lekarz weterynarii przeprowadzi badanie w celu wykrycia ewentualnych problemów i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli Twoje zwierzę ma nieświeży oddech lub kamień nazębny, rozważ przyprowadzenie go do lekarza weterynarii.

Lekarz weterynarii może rozpoznać objawy choroby przyzębia, badając dziąsła. Jeśli u Twojego kota występuje zapalenie przyzębia, zaleci on codzienne szczotkowanie, zmianę diety i płyny do płukania jamy ustnej. W zależności od stopnia zaawansowania choroby lekarz weterynarii może zalecić leczenie chirurgiczne, aby przywrócić zdrowie dziąseł i uchronić jamę ustną kota przed przyszłymi chorobami przyzębia. Jeśli problem jest zaawansowany, konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby upewnić się, że korzeń rzeczywiście jest chory.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts