Leczenie infekcji ucha u psa

Leczenie infekcji ucha u psa?

Oprócz zbadania przewodu słuchowego pod kątem objawów infekcji ucha, lekarze weterynarii wykonują testy na obecność drobnoustrojów i testy wrażliwości, które pomagają dobrać odpowiedni lek do konkretnego rodzaju infekcji. Testy te są najczęściej wykonywane w przypadku przewlekłych lub ciężkich infekcji ucha. Oto kroki, jakie należy podjąć w celu wyleczenia zapalenia ucha u psa. Poniżej wymieniono najczęściej stosowane metody leczenia. Poniżej wymieniono kilka innych skutecznych metod leczenia zapalenia ucha u Twojego psa.

Leczenie zapalenia ucha u psa

Infekcja ucha u psa może być wywołana przez kilka różnych bakterii. Lekarz weterynarii przepisze Twojemu psu odpowiedni lek z antybiotykiem. Antybiotyki są podawane bezpośrednio do ucha lub przyjmowane doustnie. Infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami przez sześć do ośmiu tygodni. Infekcje grzybicze leczy się lekiem przeciwgrzybiczym, którym najczęściej jest itrakonazol. Leczenie infekcji ucha u psa jest nieco inne niż u ludzi.

Czynniki predysponujące do wystąpienia zapalenia ucha u psów

Znanych jest kilka czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji ucha u Twojego psa. Czynniki te obejmują rasy o nadmiernym wzroście włosów, wrodzone cechy anatomiczne, nadmierną produkcję ceruminy oraz ciała obce w uchu. Czynniki te są często związane z rasą, ale mogą być również wynikiem zastosowań związanych z właścicielem oraz czynników środowiskowych. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych czynników predysponujących do wystąpienia zapalenia ucha u psów.

Interesujesz się hodowlami zwierząt? Poznaj wszystkie rasy i odmiany kur w artykule: https://agropedia.pl/rasy-kur!

Objawy zapalenia ucha u psa

Po ustaleniu przyczyny zapalenia ucha u psa, lekarz weterynarii przepisuje odpowiednie leki. W zależności od rodzaju infekcji, leki mogą być podawane bezpośrednio do ucha lub doustnie. Antybiotyki są stosowane w przypadku infekcji bakteryjnych i zazwyczaj przepisuje się je na okres od sześciu do ośmiu tygodni. Leki przeciwgrzybicze, takie jak itrakonazol, są powszechnie przepisywane w przypadku infekcji grzybiczych.

Zobacz  Czy mogę zabrać psa do lekarza bez książeczki zdrowotnej?

Rozpoznanie alergenu u psa

Infekcja ucha u psa jest często wynikiem reakcji alergicznej, czyli załamania się mechanizmów obronnych skóry. Wszystkie psy mają zdrową populację mikroorganizmów komensalnych, ale przewód słuchowy jest idealnym środowiskiem do ich namnażania. Układ odpornościowy chroni przed nadmierną populacją tych mikroorganizmów, uniemożliwiając im przenikanie do głębszych warstw skóry.

Czyszczenie ucha psa

Podczas wizyty weterynaryjnej lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci czyszczenie ucha psa. Jest to ważne, ponieważ infekcja ucha charakteryzuje się obecnością woskowatych resztek wypełniających przewód słuchowy. Te zanieczyszczenia uniemożliwiają dostarczanie do ucha odpowiedniej ilości tlenu, który może pomóc w leczeniu skóry. Lekarz weterynarii może również zalecić stosowanie preparatu do czyszczenia uszu, który można kupić bez recepty. Roztwór powinien być stosowany w całym kanale słuchowym, a nie tylko na jego niewielkiej powierzchni.Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts