Zaćma u psa- jak leczyć?

Zaćma u psa - jak leczyć

Twój pies wymaga rutynowych badań kontrolnych co sześć do dwunastu miesięcy, podczas których lekarz weterynarii będzie szukał niedojrzałej zaćmy. Żadne leki nie są skuteczne w spowalnianiu postępu zaćmy. Jeśli u Twojego zwierzęcia wystąpi zaćma, jedynym sposobem na jej usunięcie i przywrócenie prawidłowego widzenia jest zabieg chirurgiczny. Zabieg chirurgiczny wymaga znieczulenia ogólnego, a lekarz weterynarii użyje urządzenia ultradźwiękowego do rozbicia zmętniałej soczewki i usunięcia jej z oka psa. Do oka zostanie wszczepiona sztuczna soczewka, dzięki czemu obrazy będą prawidłowo ogniskowane na siatkówce.

Czas rekonwalescencji po większości zabiegów wynosi dwa tygodnie, a pies może potrzebować kropli do oczu przez kilka dni. Lekarz weterynarii może przepisać antybiotyk lub lek przeciwzapalny, aby ułatwić gojenie się oka. Większość psów dobrze wraca do zdrowia, a wzrok zostaje przywrócony częściowo lub całkowicie. Lekarz weterynarii wyjaśni, jak długo pies będzie musiał pozostawać w stanie uspokojenia w okresie rekonwalescencji i po operacji. Należy ściśle przestrzegać zaleceń pooperacyjnych i zaplanować wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, aby upewnić się, że operacja przebiega prawidłowo.

Po zdiagnozowaniu schorzenia lekarz weterynarii zaleci plan leczenia w zależności od stopnia zaawansowania zaćmy i innych chorób oczu. Lekarz weterynarii przedstawi zalecenia w zależności od nasilenia zaćmy u psa, stopnia utraty wzroku oraz innych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia psa i ogólna jakość jego życia. Na początku pies zazwyczaj ma łagodne zamglenie w oczach i może zachowywać się nieśmiało w nowych sytuacjach. Zaćma może być również mylona ze stwardnieniem jądrowym, normalną, związaną z wiekiem zmianą, w której włókna soczewki stają się twardsze i mniej elastyczne.

Zaćma u psów jest na ogół uleczalna, jednak odwrócenie procesu, gdy jest on już w zaawansowanym stadium, jest niezwykle bolesne i kosztowne. Możliwe jest również wczesne leczenie i uniknięcie operacji. Nie jest to jednak powszechne rozwiązanie – niektóre psy mogą żyć z zaćmą bez operacji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zmiany w zachowaniu swojego pupila, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Zobacz  Jak zrobić domowe jedzenie dla kota?

Mimo że większość psów rodzi się z zaćmą, nie jest ona uważana za „normalną”, gdy zostanie u nich zdiagnozowana. W ciężkich przypadkach mogą one prowadzić do jaskry, która jest niebezpieczną chorobą uszkadzającą nerw wzrokowy. Nieleczona może doprowadzić do trwałej ślepoty psa. Nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale można ją leczyć, podając odpowiednie leki. Jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, najlepszym sposobem zapobiegania jej rozwojowi jest kompleksowe badanie wzroku.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia u psów z zaćmą jest jej chirurgiczne usunięcie. Operacja może przywrócić wzrok Twojemu zwierzęciu, ale jest droższa niż inne opcje. Operacja może również pozostawić po sobie blizny i stan zapalny. Jednak najlepsze rezultaty przynosi zabieg chirurgiczny. Skuteczność operacji wynosi 90 procent, a większość psów dobrze na nią reaguje. Wadą operacji jest to, że może ona powodować znaczny ból. Zaćma u psów – jak leczyć?

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts