Po co kastruje się psa?

Po co kastruję się psa?

Chociaż niektóre psy nie reagują negatywnie na kastrację, inne tak. Niektóre psy reagują na nią bardzo intensywnie, co może mieć wpływ na późniejsze leczenie weterynaryjne. Kastracja ma jednak swoje zalety. Poza zmianą zachowania psa, kastracja może również zmniejszyć wielkość gruczołu krokowego, co może prowadzić do rozwoju raka. Poniżej wymieniono niektóre zalety i wady kastracji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach kastracji u psów.

Kastracja może ograniczyć zachowania agresywne i ryzykowne

Proces kastracji jest skutecznym sposobem na ograniczenie zachowań agresywnych u psów, zwłaszcza w stosunku do samców. Wiadomo również, że zmniejsza ona uporczywe płoszenie. Kastracja nie jest jednak lekiem na wszystkie problemy behawioralne, zwłaszcza te, które wymagają szkolenia w zakresie zachowań agresywnych. W tym artykule omówimy korzyści i ograniczenia kastracji u psów. Poniżej przedstawiono kilka powszechnie stosowanych zabiegów kastracji.

Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu jąder u samców. W wyniku tego zabiegu pies nie będzie już w stanie produkować testosteronu, który z kolei ma wiele różnych skutków. Testosteron jest odpowiedzialny za drugorzędne cechy płciowe, takie jak zwiększona masa mięśniowa, większe kości i większa głowa. Kastracja może być jednak stosowana także w celu tłumienia pewnych zachowań agresywnych i ryzykownych.

Kastracja może hamować produkcję feromonów

Ogólnie rzecz biorąc, niekastrowane samce po kastracji są mniej agresywne w stosunku do innych samców i ludzi, chociaż kastracja nie eliminuje całkowicie ryzyka rozmnażania. Jądra psa służą nie tylko do produkcji spermy, ale również do wydzielania feromonów. Co więcej, psy niekastrowane są dwukrotnie bardziej narażone na pogryzienie przez inne zwierzę niż samce wykastrowane. Jednak stopień kastracji, który jest konieczny do ograniczenia agresywnych zachowań u psów, zależy od wieku i rasy.

Inną korzyścią płynącą z kastracji psa jest zmniejszenie popędu płciowego samca. Pomaga to zapobiegać agresywnym zachowaniom, a nawet ratuje życie. Chociaż istnieje wiele zagrożeń, kastrowany pies ma większe szanse na dłuższe i zdrowsze życie. Skuteczność zabiegu trwa około miesiąca. Po wchłonięciu substancji czynnej produkcja feromonów przez psa ulega drastycznemu zmniejszeniu.

Zobacz  Co się stanie gdy pies ugryzie weterynarza?

Może powodować raka u wykastrowanych psów

U niekastrowanych samców ryzyko rozwoju raka jąder zmniejsza się po kastracji. Jest ono również znacznie niższe, gdy pies jest kastrowany przed cyklem rujowym. Kastracja może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty oraz ryzyko odniesienia obrażeń w wypadkach samochodowych. Może również zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów behawioralnych. Ryzyka tego nie da się jednak całkowicie wyeliminować. Konieczne są dalsze badania w celu ustalenia najlepszego sposobu leczenia raka jądra.

Gruczolaki okołoodbytnicze są najczęściej spotykane u nieuszkodzonych samców. Mogą one być niewielkie i ustępować po kastracji, dlatego ich chirurgiczne usunięcie nie zawsze jest konieczne. Jednakże, duże gruczolaki okołoodbytnicze mogą wymagać leczenia chirurgicznego, ponieważ są rozrośnięte i mogą znajdować się w pobliżu zwieracza odbytu. Jednak nawet jeśli pies został poddany kastracji, nowotwór może się nadal rozwijać.

Może to spowodować zmniejszenie rozmiarów gruczołu krokowego

Chirurgiczne usunięcie części gruczołu krokowego nazywane jest kastracją. Metoda ta jest często stosowana w przypadku, gdy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała i nie można go usunąć za pomocą operacji. Może być również pomocna w przypadku raka prostaty, który nawrócił po kastracji. Opcje leczenia obejmują operację, radioterapię lub połączenie obu tych metod. Jeśli choroba jest jeszcze we wczesnym stadium i można ją kontrolować za pomocą terapii hormonalnej lub leczenia hormonalnego, można również zastosować chemioterapię.

U mężczyzn z zaawansowanym rakiem prostaty terapia hormonalna może być stosowana w celu spowolnienia postępu choroby. Poprzez obniżenie stężenia testosteronu w organizmie, leczenie zwane terapią pozbawioną androgenów może zmniejszyć wielkość gruczołu krokowego. W tym przypadku komórki raka prostaty mogą się przystosować i namnażać po zmniejszeniu naturalnego stężenia androgenów. ADT może być podawana w postaci tabletek lub zastrzyków do gruczołu krokowego.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts