Leczenie psa po ugryzieniu kleszcza?

Leczenie psa po ugryzieniu kleszcza?

Gdy pies został ugryziony przez kleszcza, leczenie nie kończy się po jego usunięciu. Po usunięciu kleszcza należy oczyścić miejsce ukąszenia środkiem antyseptycznym. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby upewnić się, że koszty leczenia zostaną Ci zwrócone. Następnie wykonaj poniższe kroki, aby uchronić psa przed infekcją. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek dotyczących leczenia psa po ukąszeniu kleszcza.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z tresura-psa.pl

Objawy choroby przenoszonej przez kleszcze

Chociaż wiele osób martwi się, że zachoruje po ugryzieniu przez psa, choroby przenoszone przez kleszcze nie zawsze są czymś złym. Chociaż możliwe jest złapanie kleszcza w sierść psa, ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać kleszcza, zanim spowoduje on infekcję. Dzięki tym objawom będziesz wiedzieć, czy Twój pies cierpi na chorobę przenoszoną przez kleszcze, czy też kleszcz jest po prostu nieszkodliwym owadem.

Paraliż kleszczowy jest poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze, która wpływa na układ nerwowy. Psy cierpią z powodu wiotkości mięśni i zmęczenia, natomiast koty nie wydają się być dotknięte tą chorobą. Objawy tej infekcji zaczynają się tydzień po ukąszeniu psa przez kleszcza. Objawy zwykle zaczynają się od osłabienia tylnych kończyn, ale mogą się rozprzestrzeniać na inne części ciała. Dalszy postęp choroby może prowadzić do trudności w oddychaniu lub przełykaniu. W ciężkich przypadkach konieczne może być leczenie wspomagające, choć psu można podać antytoksynę.

Objawy choroby przenoszonej przez kleszcze po ugryzieniu przez psa mogą być różne, ale zawsze należy sprawdzić całe ciało pod kątem oznak choroby. Kleszcze są pasożytami, więc powinieneś dokładnie obejrzeć się pod kątem śladów ugryzień. Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele, nie próbuj usuwać go samodzielnie. Kleszcze mogą pozostać przyczepione do skóry nawet przez 10 dni. Jeśli jest on już wypełniony krwią, po tym czasie odpadnie w sposób naturalny.

Sposoby leczenia

Po pierwsze, powinieneś codziennie sprawdzać, czy pies nie był narażony na kontakt z kleszczami. Jeśli był narażony na kontakt z kleszczami, powinieneś zastosować zatwierdzony przez lekarza weterynarii preparat zapobiegający ukąszeniom kleszczy, aby uchronić go przed kolejnymi ukąszeniami. Jeśli uważasz, że Twój pies był narażony na kontakt z kleszczami, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o wyborze preparatu dla Twojego psa. Zna on historię choroby i stan zdrowia Twojego zwierzęcia.

Zobacz  Szczepienie psa na wścieklizne- jak często?

Jeśli znajdziesz kleszcza na swoim psie, natychmiast zabierz go do weterynarza. Należy również usunąć wszystkie widoczne kleszcze, zapewnić zwierzęciu chłód i unikać podawania mu jedzenia i wody. Nie należy podawać psu jedzenia ani wody; choroby przenoszone przez kleszcze mogą wpływać na układ nerwowy zwierzęcia i powodować problemy neurologiczne. Natychmiast po zauważeniu jakichkolwiek oznak inwazji kleszczy u psa należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Lekarz weterynarii może przepisać antybiotyk, zanim będą gotowe wyniki badań, ale może to opóźnić leczenie. Może to pogorszyć objawy i skomplikować leczenie. Jeśli u psa wystąpiła gorączka kleszczowa, lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki, ale należy pamiętać, że wiele z tych leków może zniszczyć pożyteczne bakterie w jelitach psa. Jeśli Twój pies cierpi na anemię, pomocna może być transfuzja krwi lub terapia wspomagająca.

Przed leczeniem psa po ukąszeniu kleszcza należy skontaktować się z ubezpieczycielem

Jeśli przebywałeś ostatnio na świeżym powietrzu, mogłeś natknąć się na kleszcze. Prawdopodobnie widziałeś je, ale nie jesteś pewien, czy są one bezpieczne dla Twojego psa. Na szczęście dość łatwo jest stwierdzić, czy kleszcz jest szkodliwy, czy nie. Objawy choroby z Lyme u psów pojawiają się zazwyczaj po upływie od czterech do ośmiu tygodni od ukąszenia. Ważne jest również odnotowanie miejsca ukąszenia kleszcza oraz innych objawów, które mogą wystąpić u Twojego psa.

Jeśli Twój pies został ugryziony przez kleszcza, powinieneś jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Kleszcz jest nie tylko nosicielem choroby Ehrlichia, ale może również wywołać mniej powszechne choroby, takie jak anaplazmoza, która objawia się ciemnym moczem i wysoką gorączką. Na szczęście ubezpieczenie zdrowotne Twojego psa może pokryć koszty leczenia boreliozy. Nie zdziw się jednak, jeśli Twoje ubezpieczenie nie obejmuje wcześniej istniejących chorób – może to być kosztowne!

Warto również przynieść do lekarza zdjęcie kleszcza. Nie tylko pomoże Ci to zrozumieć, który kleszcz wywołuje objawy u Twojego psa, ale także upewnić się, że nie spowodujesz przypadkowo infekcji – lub co gorsza, choroby zagrażającej zdrowiu. Podczas leczenia kleszcza możesz oczyścić miejsce ukąszenia alkoholem, wazeliną lub wodą. Nie należy jednak próbować usuwać kleszcza samodzielnie!

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts