Jak dbać o łapy psa?

Jak dbać o łapy psów?

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem zlotygrod.pl

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o kończyny psa, nie jesteś sam. Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do uszkodzenia psich łap i konieczności ich regularnego czyszczenia. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci zacząć. Po spacerze zawsze wycieraj łapy do sucha. Suche łapy są mniej podatne na potknięcia na śliskich powierzchniach.

Utrzymywanie łap psa w czystości jest ważne z kilku powodów. Regularne czyszczenie psich łap chroni podłogę przed zadrapaniami i brudem. Może jednak również ujawnić, czy istnieje jakiś ukryty problem. Przewlekle brudne łapy mogą powodować infekcje i otarcia. Aby ułatwić sobie czyszczenie łap, spróbuj zastosować się do poniższych sześciu wskazówek.

Po każdym spacerze sprawdzaj, czy na łapach psa nie ma skaleczeń i zadrapań. Czasami w łapę może wbić się kamyk lub ostry patyczek. Jeśli pies ma skaleczone lub owrzodzone łapy, możesz użyć pęsety, aby je usunąć. Jeśli są one głęboko osadzone, należy natychmiast udać się do weterynarza. Zabieg ten wykona lekarz weterynarii, który najprawdopodobniej zastosuje środek uspokajający, aby zapewnić psu większy komfort. Po oczyszczeniu ran zastosuj środek dezynfekujący.

Regularne mycie łap psa ma zasadnicze znaczenie. Aby utrzymać je w czystości i nawilżyć, używaj antybakteryjnego płynu do mycia lub soli dla psów. W okresie zimowym sól drogowa jest szkodliwa dla łap psa. Sól drogowa to nie to samo, co sól do popcornu. Jest ona zmieszana z substancjami zapobiegającymi zamarzaniu i topnieniu. Niektóre rodzaje soli drogowej są toksyczne dla psów. Do urazów może również dojść w wyniku stąpania łapami po gorącym podłożu. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, natychmiast umyj psu łapy.

Oprócz zapobiegania skaleczeniom, łapy psa mogą być również popękane, wysuszone lub opuchnięte. Niektóre z tych objawów mogą wskazywać na poważny, ukryty problem medyczny. Jeśli zauważysz, że Twój pies nadmiernie liże łapy, zabierz go na konsultację do weterynarza. Jeśli łapy są suche, posmaruj je balsamem do opuszek łap lub zastosuj maść do stosowania miejscowego.

Zobacz  Ile kosztuje kastracja psa?

W okresie zimowym należy chronić łapy psa, zakładając mu buciki lub buty dla psów, ponieważ śnieg i lód mogą uszkodzić jego kończyny. Stosowanie kaloszy jest niezbędne, aby chronić łapy psa przed działaniem odladzających środków chemicznych i lodem. Pamiętaj o dokładnym wytarciu łap psa przed wprowadzeniem go do środka. Podczas spacerów uważaj na potencjalne niebezpieczeństwa.

Następnym razem, gdy będziesz wyprowadzać psa na spacer, sprawdź, czy na ziemi nie ma gruzu. Upewnij się, że nie ma tam nic z rozbitego szkła lub kawałków metalu, które mogłyby zranić Twojego psa. Stosowanie środka nawilżającego do opuszek łap psa to świetny sposób, aby zapobiec powstawaniu bolesnych pęknięć lub krwawień. Nie powinieneś nigdy nakładać na łapy psa ludzkiego balsamu, ponieważ może to spowodować podrażnienia.

Właściwa pielęgnacja łap ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia psa. Łapy psów są tak samo ważne jak reszta ich ciała. Regularne szczotkowanie i pielęgnacja mogą pomóc w zapobieganiu bolesnym problemom i utrzymaniu psa w zdrowiu. Jeśli nie jesteś pewien, jak dbać o łapy psa, rozważ zabranie go do lekarza weterynarii. Wizyta u weterynarza nie tylko będzie krótsza, ale także pomoże Ci zbudować silną więź ze swoim pupilem.

Równie ciekaw

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts